fbpx

Lai arī vitrāžu izgatavošanai ir tūkstošiem gadu senu vēsture, šī tehnika nav zaudējusi savu pievilcību arī mūsdienās. Lai izveidotu labu vitrāžu ir nepieciešamas gan mākslinieciskas, gan arī inženiertehniskās prasmes, tādejādi šie mākslas darbi ir tik īpaši un unikāli. Stikla māksliniece Anna Varnase šajā tehnikā cenšas apvienot mūsdienu estētiku ar tradicionālo amatnieku meistarību. Vitrāžas savu popularitāti ieguva jūdegstila laikmeta mākslā, tomēr arī modernā skandināvu dizainā ir iespējams realizēt elegantus darbus izmantojot vitrāžas tehniku.

 

Viduslaikos vitrāžas tika izmantotas, lai izgatavotu sarežģītus zīmējumus baznīcas logos, kurus joprojām apbrīnojam. Vēlāk Luijs Komforts izmantoja Tiffany tehniku, lai radītu savas slavenās Tiffany lampas, kas radīja revolūciju stikla mākslas pasaulē. Attīstība bija strauja un stikla mākslinieki radīja ne tikai darbus logos, bet arī trīsdimensionālus priekšmetus. Līdz pat mūsdienām vitrāžas ir nozīmīga baznīcas un reliģisku ēku māksliniecisko risinājumu sastāvdaļa, jo tās ne tikai izdaiļo, bet arī kļuvušas par būtisku interjera dizainu elementu ar pievienoto vērtību. Arhitektiem un dizaineriem patīk iespēja rotaļāties ar gaismu un krāsu, tieši tāpēc vitrāžas tehnika tiek izmantota arī dzīvokļos un privātmājās ne tikai veidojot lampas, bet interjera elementus daļai no sienām, logiem, nišām vai durvīm.

 

Vitrāža ir ļoti izturīga un ideāli piemērota jebkura izmēra interjera objektiem. Stiklu var iestrādāt jau esošajos logos vai durvīs, tai pat laikā iespējams radīt pilnīgi jaunu produktu pēc pasūtītāja ieceres. Vitrāžas tiek veidotas kā individuāli autordarbi, kuros zīmējumu iespējams izstrādāt atbilstoši klienta iecerēm un vēlmēm.  Skici var veidot arī balstoties uz kādu paraugu, iekļaujot to interjera stilistikā, veidojot pēc kāda vēsturiska stila vai pat jau pēc gatava zīmējuma, pielāgojot to atbilstoši izvēlētās tehnikas prasībām. Ja Jums ir ideja, mums ir risinājums, Glass Point studija atrādīs vispiemērotāko vitrāžas tehnikas veidu tieši jūsu iecerei.

  • Svina vitrāža
  • Tiffany vitrāža
  • Mozaīkas tehnika
  • Līmēta vitrāža

Svina vitrāža

Viena no populārākajiem un klasiskajiem vitrāžu veidiem – svina vitrāža. Stikla gabali tiek saausti kopā izmantojot svinu – svina līnijas izmērs var būt no 4 līdz 10 milimetriem. Iespējams līniju biezumus kombinēt, piešķirot zīmējuma dinamiku, un papildus grafisku elementu. Vitrāžas zīmējums tiek veidots pēc iepriekš izveidotas skices, kas var būt mākslinieka vai arī klienta iecerēta. Zīmējumu pieskaņo atbilstoši svina vitrāžas tehniskajām prasībām, radot vispiemērotāko risinājumu katram projektam.

Tiffany vitrāža

Tiffany tehnika ir sarežģīta un laikietilpīga, katrs stikla gabaliņš tiek piegriezts pēc šablona, apslīpēts un tad ietīts vara lentē, šādi veidojot zīmējumu no vairākiem stikla gabaliem. Pēc tam tas tiek salodēts ar lodalvu, un kļūst izturīgs. Tiffany vitrāžas priekšrocība ir tāda, ka zīmējums nav tik smagnējs kā svina vitrāžai, šī tehnika ir vairāk piemērota jūgendstila augu un ziedu motīviem. Zīmējums ir bagātīgs un krāšņs. Smalkā līnija piešķir tiffany vitrāžai izsmalcinātību. Vara lentes izmērs var variēt no 3mm līdz 6mm. Tiffany vitrāžu visbiežāk izvēlas arī cilvēki, kuri nevēlas savās mājās svinu, kas nav veselībai labvēlīgs. Tiffany radīšanas laikā svins netiek izmantots, līdz ar to šī tehnika ir draudzīgāka cilvēkam.

Mozaīkas tehnika

Mozaīka ir virsmu (grīdu, sienu un velvju) rotāšanu ar kompozīcijām, kas veidotas no maziem, cieši kopā izkārtotiem akmens, stikla vai keramikas gabaliņiem, kurus pēc tam pārlej ar cietējošo masu, panākot mozaīkas viengabalainību un izturību. Mozaīku var veidot arī ļoti caurspīdīgu par pamatu izmantojot stiklu, tādā veidā radot interesantus interjera objektus, piemēram starpsienas, aizslietņus, durvis, gaismas objektus u.c.

Līmēta vitrāža

Vitrāža tiek salikta uz stikla pamatnes un stikla gabali tiek pielīmēti pie virsmas izmantojot speciālus materiālus. Rezultātā iegūtais zīmējums ir daudz vieglāks, gaisīgāks un bez ierastajām svina vai lodalvas līnijām. Stikla gabalus var izvietot cieši vienu pie otra vai arī ar nelielām atstarpēm veidojot gaismas caurlaidību vietās, kur parasti ir tumšās svina vai tiffany līnijas. Šī tehnika pieļauj izmantot daudz lielākus šablonus kā tiffany un svina vitrāžas, radot vairāk vietas, piemēram gleznojumam. Līmēta vitrāža ir jauns un oriģināls veids kā papildināt savu interjeru.

Vitrāžas restaurācija

Restaurācijas laikā tiek novērtēti un novērsti dažādi bojājumi, kas radušies vitrāžai laika gaitā, piemēram – tās deformācija, saplīsuši vai trūkstoši stikla gabali, dažādi caurumi, oksidācija, svina bojājumi uc. Stikli tiek maksimāli saglabāti, tos salīmējot, vai nomainot pret līdzīgiem.

Tags